İletişim: +90-312-485 23 72 - +90-505-299 08 16info@zereda.com

Kozmetik Ürünler Bildirimi İthalatı, İhracatı Ve Üretimi

Kozmetik Ürünler

Kozmetik Bildirimi; Kozmetik İthalatı, İhracatı ve Üretimi Danışmanlık Hizmetleri Ürün Bilgi Dosyası, Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi Çalışması

Kozmetik Ürün (5324 sayılı Kozmetik Kanunu): İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleri, Kozmetik ürün bileşenleri: Kozmetik ürünün yapısında kullanılan, parfüm ve aromatik bileşim dışında olan, sentetik veya doğal kaynaklı her tür kimyasal madde veya preparatı,tanımlar.

ÖNEMLİ UYARI: Kozmetik ürünlerin üretiminde ya da ithalatında Kozmetik İthalat İzni, Kozmetik Üretim İzni, Kozmetik İthalat İzin Belgesi, Kozmetik Üretim İzin Belgesi, Kontrol Belgesi gibi belgeler alınması gerekmemektedir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Şubesi Mart 2005 tarihinden itibaren Kozmetiklerde İzin sistemini kaldırarak, Kozmetik Yönetmeliği ile Bildirim ve Piyasada Denetim esaslarının uygulandığı yeni bir sisteme geçmiştir. Bu sistemde Kozmetiklerin Üretiminde, İthalatında ve İhracatında Kozmetik İzni değil Kozmetik Bildirimi aranmaktadır.

Kozmetik Ürün piyasaya arz etmek isteyen firmaların, 5324 Sayılı Kozmetik Kanunu gereği elektronik bildirim sisteminde üretilen Kozmetik Bildirimi Formlarını Sağlık Bakanlığına göndermesi ve bu işlemin her yeni ürün için tekrarlanması gerekmektedir.

01.07.2009 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı Kozmetik Bildirim İşlemlerini elektronik ortamda da başlatarak, aynı zamanda yazılı olarak da sürdürülen e-Bildirim sistemine geçmiştir.

Kozmetik Ürünler, Kozmetik Bildirimi İle İlgili Danışmanlık Hizmetlerimiz
- Piyasaya verilecek ürünün Kozmetik Yönetmeliğine uygunluğunun tespiti,
- Formülasyon incelemesi
- Kozmetik Bildirimi, e-Bildirim işlemleri
- Kozmetik Bildirimi formlarının Bakanlığa teslimi
- Ulusal Zehir Merkezine Bildirim yapılması
- AB Direktiflerine ve Türk Kozmetik Mevzuatına Uygun Etiket Metni Hazırlama
- Ürün Bilgi Dosyası Hazırlama
- Kozmetik Mevzuatına uygun tanıtım ve reklam metni hazırlama
- Kozmetik üretim yerleri için İyi İmalat Uygulamaları(GMP) uygunluğu hakkında destek
- İhraç Amaçlı Sağlık ve GMP Sertifikası Başvurusu (ihracat sertifikası)
- Sağlık Bakanlığı 22.03.2012 tarihinde yayınladığı Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi Kılavuzuna uygun Güvenlik Değerlendirmesi Çalışması hazırlamak.

Yukarı Çık